Šiais metais balandžio 22-28 dienomis Kauno „Žalgirio“ arenoje įvyks pasaulio ledo ritulio čempionato IB diviziono kovos, o prieš didžiausią metų sporto renginį šalyje lietuviai tikisi surinkti geriausią visų laikų ledo ritulio rinktinę. Nenumaldomai artėjant šiam čempionatui, jums pristatome į „svajonių komandą“ pretenduojančius žaidėjus, o šiandien siūlome susipažinti su Lietuvos rinktinės kandidatu Dainiumi Zubrumi.
 
Dainius Zubrus
39 metai – be klubo
Pozicija: puolėjas
Lietuvos rinktinėje: 2 pasaulio čempionatai - 9 rungtynės (5 įvarčiai, 8 rezultatyvūs perdavimai – 13 taškų).
 
Pradžia ledo ritulyje
 
Vienas iš daugiausiai pasiekusių Lietuvos ledo ritulininkų savo pirmuosius žingsnius ant ledo žengė Elektrėnuose, o būsimą NHL žvaigždę ant ledo pirmą kartą atsivedė ledo ritulį žaidęs jo tėtis.
 
„Aš užaugau mažame Lietuvos miestelyje – Elektrėnuose, o mes visoje šalyje turėjome geriausią ledo areną. Mano tėtis būdamas jaunas žaidė ledo ritulį, o kai buvo pastatyta arena, jam net pavyko pelnyti pirmąjį įvartį naujoje ledo arenoje. Manau, kad mūsų mieste jis buvo visai neblogas žaidėjas. Kai buvau penkerių ar šešerių metų jis pirmą kartą pasiėmė mane ir mano brolį ant ežero ir mes ten čiuožėme keletą valandų. Tėtis aplink mus suko ratus ir tuo metu man atrodė, kad mano tėtis buvo Wayne‘as Gretzky“, - Sharks televizijai prisiminė žaidėjas.
 
Prieš išvykdamas už Atlanto, D. Zubrus Lietuvoje išbandė ne vieną sportą, tačiau nė vienas iš jų jo taip neužkabino, kaip ledo ritulys.
 
„Mūsų miestas buvo gana sportiškas: aš išbandžiau tenisą, plaukimą bei daugybę kitų sporto šakų, tačiau dėl kažkokios priežasties, aš visada sugrįždavau į ledo ritulį“, - teigė D. Zubrus.
 
1995-1996 metų sezone, būdamas 17 metų, puolėjas Kanadoje atstovavo iš pradžių „Pembroke Lumber Kings“, o vėliau ir „Caledon Canadians“ ekipoms. Būtent puikus pasirodymas atstovaujant šiai ekipai tuometinės „MetJAHL“ lygos atkrintamosiose varžybose, atkreipė į jį ir NHL klubų dėmesį, o 1996 metais D. Zubrus dalyvavo NHL naujokų biržoje.
 
Klubinė karjera
 
Ilgai laukti savo pavardės 1996 metų NHL naujokų biržoje lietuviui nereikėjo: jau penkioliktuoju šaukimu jį į savo gretas pasikvietė Filadelfijos „Flyers“. Skirtingai nei dauguma biržoje pakviestų jaunų naujokų, pirmaisiais metais D. Zubrus nebuvo išsiųstas į antrinę šios ekipos komandą AHL lygoje ir jis iš karto buvo pakviestas atstovauti pagrindinei „Flyers“ ekipai. Už tokį pasitikėjimą puolėjas klubui atsidėkojo fantastišku debiutu, jau pirmajame savo mače pelnydamas įvartį.
 
„Mano pirmosios rungtynėse buvo prieš „Panthers“, o pirmąjį įvartį pelniau padedamas didelės sėkmės: aš tiesiog bandžiau perduoti ritulį į aikštės vidurį. Tai buvo pirmosios „Panthers“ ekipos rungtynės naujoje arenoje ir iki šiol juokauju, kad vartininkas tikriausiai buvo užsižiūrėjęs į naująjį pastatą, nes jis nepastebėjo kaip ritulys pataikė į jo pačiūžą ir įskriejo į vartus“, - pirmąjį mačą prisiminė žaidėjas.
 
Pirmąjį sezoną užbaigęs su 21 tašku (8 įvarčiai ir 13 rezultatyvių perdavimų), „Flyers“ puolėjas puikiai žaidė atkrintamosiose varžybose, kuriose jis su Filadelfijos ekipa nukeliavo iki pat NHL finalo. Visgi, iškovoti pergalių finale jam nepavyko: klubas pralaimėjo seriją 0:4 ir Stenlio taurė atiteko Detroito „Red Wings“ klubui.
 
Savo antrajame sezone D. Zubrus pagerino savo rodiklius reguliariajame sezone (8 įvarčiai, 25 rezultatyvūs perdavimai – 33 taškai), tačiau su klubu iš NHL atkrintamųjų varžybų pasitraukė jau po pirmojo etapo. Tuo tarpu trečiasis karjeros sezonas lietuviui susiklostė nesėkmingai ir „Flyers“ priėmė sprendimą iškeisti puolėją į Montrealio „Canadiens“ ekipą.
 
Kanadoje D. Zubrus vos per 17 mačų užfiksavo tokią pačią statistiką, kaip per 63 mačus „Flyers“ gretose, o kitą sezoną jis savo sąskaitoje jau turėjo 42 taškus (14 įvarčių ir 28 rezultatyvūs perdavimai). Panašiu tempu taškus jis rinko ir kitame sezone, tačiau jo ekipa nefigūravo tarp klubų pretenduojančių į atkrintamąsias varžybas ir komanda priėmė sprendimą iškeisti lietuvį į Vašingtono „Capitals“ klubą.
 
2001-2002 metų sezone jam dar kartą pavyko pagerinti savo rezultatyvumo rekordą (17 įvarčių ir 26 rezultatyvūs perdavimai – 43 taškai). Visgi, ateinančius du sezonus šio pasiekimo pagerinti lietuviui neleido kamavusios traumos, dėl kurių jis du sezonus iš eilės praleido maždaug ketvirtį viso sezono mačų.
 
2004 metais NHL paskelbus lokautą, D. Zubrus pirmą ir paskutinį sezoną praleido Europoje – Rusijos „Lada Togliatti“ ekipoje. Nors Rusijoje jam titulų iškovoti nepavyko, sugrįžus į Ameriką lietuvis sužaidė vieną iš savo geriausių sezonų NHL lygoje. Rungtyniaudamas greta Aleksandro Ovečkino, mūsų šalies atstovas sezoną baigė su 57 taškais savo sąskaitoje (23 įvarčiai ir 34 rezultatyvūs perdavimai – 57 taškai). Tiesa, jo atstovaujama ekipa buvo toli nuo atkrintamųjų varžybų.
 
Kitą sezoną D. Zubraus rezultatyvumas dar labiau kilo, tačiau „Capitals“ rezultatai negerėjo ir jie mūsų šalies atstovą nusprendė išsiųsti į Bafalo „Sabres“ klubą. Nepaisant sezono metu įvykusių pokyčių, lietuviui tai buvo pats produktyviausias karjeros sezonas NHL lygoje (24 įvarčiai, 36 rezultatyvūs perdavimai – 60 taškų), o tarp visų lygos atstovų pagal rezultatyvumą jis užėmė 74-ąją poziciją. Su naujuoju klubu jis vėl varžėsi dėl Stenlio taurės, tačiau iš tolimesnės kovos „Sabres“ pasitraukė pralaimėję rytų konferencijos finalą.
 
Po minėto sezono baigėsi puolėjo sutartis ir jį į savo gretas prisiviliojo Naujojo Džersio „Devils“, kurioje Lietuvos rinktinės puolėjas praleido net aštuonis metus. 2011-2012 metų sezone jam pavyko sužibėti atkrintamosiose varžybose (3 įvarčiai, 7 rezultatyvūs perdavimai – 10 taškų), o antrą kartą karjeroje jam su klubu pavyko patekti į Stenlio taurės finalą. Visgi, jame „Devils“ 2:4 teko pripažinti stebuklingas atkrintamąsias varžybas sužaidusios Los Andželo „Kings“ pranašumą.
 
Svajonė laimėti Stenlio taurę buvo gyva ir pasibaigus žaidėjo karjerai „Devils“ klube, o 2015-2016 metų sezone ji ledo ritulininką atvedė į San Chosė miestą. Kartu su „Sharks“ komanda jis dar kartą pamėgino triumfuoti NHL pirmenybėse, tačiau ir trečias bandymas finale baigėsi nesėkmingai: šį kartą jo atstovaujama komanda 2:4 nusileido Pitsburgo „Penguins“ ekipai. Būtent paskutinėmis 2016 metų Stenlio taurės finalo rungtynėmis baigėsi ir įspūdinga 19 metų trukusi žaidėjo karjera NHL lygoje.
 
Iš viso reguliarių sezonų metu per 1293 mačus jis pelnė 228 įvarčius, atliko 363 rezultatyvius perdavimus ir surinko 591 tašką. Dar 106 susitikimus jis sužaidė atkrintamosiose varžybose, per kuriuos jam pavyko pasižymėti 12 įvarčių ir 25 rezultatyviais perdavimais (37 taškai).
 
Pasiekimai rinktinėje
 
Žaidimas NHL lygoje daug šansų atstovauti savo rinktinei D. Zubrui nesuteikė. Pirmą kartą rinktinės marškinėlius jis apsivilko 2005 metais, pasaulio čempionato kovose Nyderlanduose. Nepaisant to, jog ledo ritulininkas tuomet atvyko kiek sirgdamas ir po sunkaus sezono Rusijoje, jis buvo vienas iš rezultatyviausių rinktinės žaidėjų (3 įvarčiai, 1 rezultatyvus perdavimas – 4 taškai).
 
Antrą kartą nacionalinei ekipai jis atstovavo po dar devynerių metų. Pasaulio čempionato IB diviziono kovose Vilniuje kartu su komandos draugais D. Zubrus pirmą kartą iškovojo medalius atstovaujant savo šalies rinktinei – lietuviai užėmė trečiąją poziciją. Pats puolėjas ne tik buvo rinktinės kapitonas, tačiau ir vedė rinktinę į priekį sunkiausiais momentais: po čempionato būtent jis buvo pripažintas geriausiu pirmenybių puolėju, o pagal rezultatyvumą jam neprilygo joks kitas ledo ritulininkas (2 įvarčiai, 7 rezultatyvūs perdavimai – 9 taškai).
 
Nepaisant to, jog į rinktinę jam atvykti buvo pavykę vos du kartus, net ir žaisdamas NHL čempionate, D. Zubrus visada didžiavosi galimybe padėti savo šalies rinktinei ir būtent dėl jos vis dar nedėjo taško ledo ritulyje, tikėdamasis būtent atstovaujant savo nacionalinei ekipai užbaigti įspūdingą karjerą.
 
„Aš turėjau galimybę atstovauti savo šalies rinktinei ir žaisti atstovaujant savo šalį prie savų žiūrovų buvo kažkas neįtikėtino. Atvyko mano šeima, vaikai ir buvo nepaprastas jausmas žaisti už savo šalį stebint saviems žmonėms“, - „Sharks“ gerbėjams apie savo žaidimą rinktinėje kalbėjo lietuvis.
 
Šis sezonas bei artėjantis pasaulio čempionatas
 
Nors paskutines oficialias rungtynes D. Zubrus sužaidė dar 2016 metų birželio 13 dieną, sužinojęs apie būsimas pasaulio čempionato kovas Kaune puolėjas treniruodamasis kartu su Dariumi Kasparaičiu pradėjo intensyviai ruoštis pasaulio čempionato kovoms. Tiesa, lapkritį vykusiame Baltijos iššūkio taurės turnyre jis D. Kasparaičio debiutą rinktinėje stebėjo tik kaip žiūrovas, tačiau ant ledo jį buvo galima išvysti kovo mėnesį. Kartu su kitomis „Capitals“ legendomis D. Zubrus dalyvavo „Capitals Alumni Fantasy Game“ labdaros rungtynėse.
 
Būtent dėl žaidimo rinktinėje nusprendęs sugrįžti ant ledo net ir pabaigęs karjerą, dar lapkritį D. Zubrus kalbėjo, jog rinktinėje žaisdamas Kaune jis tikisi pajusti malonumą.
 
„Dėl galimo sugrįžimo į rinktinę aš vėl pradėjau čiuožti bei sportuoju. Bet jei sugrįšiu aikštėje noriu jaustis gerai: nenoriu atvažiuoti ir sužaisti bet kaip. Šiame turnyre noriu patirti malonumą, o ne vien tik atvažiuoti dėl to, kad apsivilkti rinktinės aprangą“, - interviu sportas.info teigė rinktinės veteranas.
 
Ar žinojote kad:
 
Savo pirmąjį įvartį NHL lygoje D. Zubrus pelnė savo debiutiniame mače, pirmajame kėlinyje sužaidus vos keturias minutes ir keturias sekundes;
 
Savo antrajame NHL sezone ledo ritulininkas buvo šeštas visoje lygoje pagal „plius/minus“ rodiklį;
 
Per savo karjerą NHL D. Zubrus tris kartus buvo priverstas keisti klubus, kai jis buvo išmainytas į kitą ekipą;
 
Pagal sužaistus reguliaraus sezono mačus NHL lygoje (1293), per visą lygos istoriją D. Zubrus rikiuojasi 66-oje pozicijoje;
 
2008 metų lapkričio 23 dieną D. Zubrus sužaidė savo rezultatyviausią mačą karjeroje – į „Tampa Bay Lightning“ vartus jis įmušė keturis įvarčius. Tai buvo vienintelis žaidėjo „pokeris“ per visą karjerą NHL;
 
2014 metais D. Zubrus buvo pripažintas geriausiu pasaulio čempionato IB diviziono puolėju;
 
Per 19 metų karjerą NHL lygoje, į kovą dėl Stenlio taurės lietuvis stojo tris kartus. Deja, visi trys bandymai baigėsi nesėkmingai.
 
hockey.lt