Lietuvos vyrų ledo rinktinei debiutas IA pasaulio čempionato divizione buvo lyg linksmieji kalneliai - pakilimas tik po paskutinėmis akimirkomis 3:4 pralaimėto mačo prieš Baltarusiją bei kvėpavimas į nugarą Kazachstanui (1:3), tuomet kritimas ant kelių prieš Vengriją (1:4), pirmoji euforija po pergalės prieš Pietų Korėją (2:1) ir galiausiai triuškinamas pralaimėjimas 0:9 slovėnams, lėmęs iškritimą į žemesnį IB divizioną, iš kurio ir atvykome po 2018 m. iškovoto aukso Kaune.

Lietuvos rinktinę viso čempionato metu vijosi vieno taško klausimas. Jį galėjome pasiimti rungtynėse prieš baltarusus bei būti įmušę vienu įvarčių daugiau, kas dabar žvelgiant į rezultatą, būtų atnešę lygiąsias (4:4) - tąkart vadinamą "bulitą" realizuoti galėjo puolėjas Arnoldas Bosas, prieš kurį Baltarusijos žaidėjai prasižengė prie savo ginamų vartų, tačiau pirmasis istorijoje ir vienintelis Lietuvos baudos smūgis IA divizione skriejo pro šalį.

Kaip ten bebūtų, faktas aiškus - Lietuvos rinktinė pirmenybes baigia stipresnė ir labiau patyrusi, nei į jas atvyko. Lietuvių komandos amžiaus vidurkis - vos 25 metai. Ir tą vidurkį dar pakelia nacionalinės komandos veteranai - Artūras Katulis (37 m.) ir Dainius Zubrus (40 m.), tad mūsų ateities komandos kontūrai - aiškūs.

Tai yra bene jauniausia visų laikų rinktinė, žaidusi IA grupėje.

Kalbėdamas apie rinktinės ateitį, Lietuvos ledo ritulio federacijos prezidentas, komandos kapitonas D.Zubrus pabrėžė, kad labiausiai norėtų išlaikyti trenerių štabą kitų metų čempionatui. Tačiau tą padaryti gali būti sunku. 

Lietuvos rinktinės strategų komandą sudarė kanadiečiai vyriausiasis treneris Danielis Lacroix bei asistentas Ty Newberry, o jiems talkino lietuviai Arūnas Aleinikovas ir Šarūnas Kuliešius.

Pasak D.Zubraus, jei D.Lacroix liks dirbti Europoje, didesnė tikimybė, kad Kanados ir Lietuvos tandemas galės tęsti pradėtus darbus, bet trenerį gali medžioti ir pajėgiausios pasaulio ledo ritulio lygos NHL klubai.

Džiugina tai, kad Lietuvos ledo ritulio legenda D.Zubrus nekabina pačiūžų ant vinies: "Pernai sakiau, kad viskas, bet žaidžiau. Tai dabar "niekada nesakau niekada", - vilties suteikė rinktinės puolėjas.



Kodėl nepavyko mačas prieš slovėnus? Jį laimėję lietuviai galėjo tikėtis net bronzos apdovanojimų, tačiau pralaimėjus teko susitaikyti su kritimu žemyn - į IB divizioną.

Anot D.Zubraus, yra daug priežasčių, kodėl nepavyko sužaisti. "Ir nuovargis, ir nepatirtis", - kalbėjo geriausiu rinktinės žaidėju čempionate pripažintas 40-metis.



D.Zubrus kalbėjo, kad yra patenkintas rinktinės pasirodymu ir žaidėjų kova. 

"Pavyko vakar laimėti varžybas, manau, visiems parodėme, kad komanda su charakteriu. Vyrai tikrai kovojo", - po kovos su Slovėnijos nacionaline komanda sakė D.Zubrus.



Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Danielis Lacroix po mačo pasveikino Slovėnijos komandą su pergale ir pirmenybių pabaiga. Šis laimėjimas slovėnams leido įsitvirtinti ketvirtoje turnyrinės lentelės vietoje. Anot stratego, kai po pirmojo kėlinio lietuviai pralaiminėjo 2:0, jis dar tikėjo, kad žaidėjai gali atsitiesti.



Lietuvos rinktinei čempionate koją kišo ir intensyvus rungtynių tvarkaraštis - svarbias rungtynes lietuviams tekdavo žaisti nepraėjus nei parai po anksčiau sužaisto mačo. Tai irgi galėjo tapti kertiniu akmeniu svarbių susitikimų pralaimėjimui - Lietuva rodė aukštą klasę prieš kazachus, bet jau iš pat ankstyvo ryto (9:30 Lietuvos laiku) turėjo kautis prieš vengrus.

Taip nutiko ir prieš finalines rungtynes su slovėnais - jos tapo lemtingos lietuviams, kurie dar šeštadienį iškovojo pirmąją pergalę pirmenybėse prieš Pietų Korėją. Deja, tuo metu sužibusi viltis ne tik išlikti IA, bet ir laimėti medalius, buvo sudaužyta.

Sunkiu tvarkaraščiu nebuvo patenkintas ir rinktinės kapitonas D.Zubrus bei vyriausiasis treneris D.Lacroix. Tačiau čempionato šeimininkai kazachai lietuviams turėjo parengę atsakymą.

Iškart pasibaigus Lietuvos ir Slovėnijos rinktinių trenerių konferencijai, spaudos centre buvo surengtas interviu su šeštadienį į pirmenybes atvykusiu Tarptautinės ledo ritulio federacijos (IIHF) prezidentu šveicaru Rene Faseliu. Jam girdint lietuvių žurnalistas pateikė klausimą pirmenybių organizatoriams dėl tokio intensyvaus tvarkaraščio.

Anot pasaulio pirmenybių Nursultane rengėjų, tvarkaraštis sudarytas remiantis IIHF reglamentu, kuris nusako tvarką - patogiausi žaidimo laikai ir poilsis tarp rungtynių dėliojami pagal rinktinės reitingą bendroje rinktinių lentelėje.

Kaip pavyzdys, tokiame reitinge vyrų turnyruose pirmauja Kanados ledo ritulininkai (3990 tšk.), o antri žengia švedai (3945 tšk.), treti - rusai (3930 tšk.).

Lietuva, 2018 m. laimėjusi aukščiausią apdovanojimą IB divizione, yra surinkusi 2200 taškų ir pasauliniame reitinge užima 25 vietą. Tai buvo žemiausia vieta iš visų šįmet IA divizione rungtyniavusių komandų. Vienu laipteliu aukščiau yra išlikę ukrainiečiai (2340 tšk.). Jų Lietuvai nepavyko pajudinti iš 24 vietos net ir po pernai laimėto aukso Kaune - tiesiog Ukrainos vyrų nacionalinė komanda daugiau taškų yra surinkusi iš ankstesnių pirmenybių pergalių bei dalyvavimo olimpinėse žaidynėse, nors pastaraisiais metais ukrainiečiai velkasi IB diviziono dugne ir vėl bus Lietuvos varžovais 2020 m. pirmenybėse, kuriose lietuvaičių tikslas bus aiškus - sugrįžimas į IA.

Aukščiausią reitingą tarp IA čempionato Kazachstane dalyvių šįmet turėjo kelialapį į Elitą išvovoję baltarusai (14 vt., 3085) ir slovėnai (15 vt., 2915 tšk.).

Organizatorių teigimu, sudarius tvarkaraštį jis yra derinamas su kiekviena federacija ir nei viena jų, įskaitant ir Lietuvos, pastabų dėl tokio rungtynių grafiko neturėjo.