„Sakoma, kad vartininkai yra ypatingi žmonės. Juk būtent šios pozicijos žaidėjai sudaro pusę komandos. Jei puolėjas padarė klaidą, jis tikisi, kad ją ištaisys gynėjas, o suklydus ir pastarajam viską spręsti turi būtent vartininkas“,- sako Sostinės ledo ritulio akademijos atstovė Dalia Katulienė.

Žinoma, ši pozicija labai svarbi, tačiau ar vaikai nori tapti vartininkais? Kaip pasirenkamas būtent šio žaidėjo kelias? Kokie įgūdžiai tam reikalingi? Apie tai nusprendėme pasikalbėti su viena didžiausių šalies ledo ritulio mokyklų – Sostinės ledo ritulio akademija.

Vaikai nori, o tėvai ne visada

Pasak D. Katulienės smalsūs vaikai visuomet nori save išbandyti įvairiose pozicijose, o vartininko rolė nėra išimtis. Visgi, tėvai dažnai tam kiek prieštarauja, nes mato, jog vartininkui tenka didelė atsakomybė.

„Vartininkas atlieka labai didelį darbą, kartu su vaikais išgyvena jų emocijas, natūralu, kad dažnai gali atrodyti, kad vartininkui yra tiesiog sudėtingiau. Kas stebi vaikų varžybas, turėtų atkreipti dėmesį, kad vartininką už vartų palaiko jo tėvai. Tai tarsi dviguba apsauga. 

Kita vertus, jei vaikas turi norą būti būtent vartininkui, savo tėvus jis įtikina. Po kiek laiko tėvai dažniausiai tokiu vaiko apsisprendimu netgi būna patenkinti“, - apie situaciją su jaunaisiais vartininkais kalbėjo D. Katulienė.

Jaunųjų vartininkų daugėja

Sostinės ledo ritulio akademijos atstovė džiaugiasi, jog pastaruoju metu jaunųjų vartininkų daugėja: „Vis daugiau vaikų nori būti vartininkais, labai džiugu dėl to, kad tokių atsiranda ir tarp mažiausių, pavyzdžiui, U8 grupėje.

Pasak D. Katulienės akademija siekia vartininkams sukurti tinkamą atmosferą.

„Mes tikrai keliame aukštus reikalavimus vartininkams, bet kartu visa komanda žino, jog vartininko dėl nesėkmės kaltinti negalima. Visuomet laimi ir pralaimi visa komanda. Jeigu vaikui kas nors nepasiseka, jis visuomet sulauks komandos palaikymo, o treneris pastabas išsako individualiai. Siekiame, kad vartininkai negautų papildomo spaudimo ir nenorėtų mesti pradėto kelio“, - pasakojo D. Katulienė.

Kai kurie vartininku nori tapti vos tik atėję

„Kartais vaikai vos ateina į pirmąsias treniruotes ir sako, kad bus vartininku“, - sakė Sostinės ledo ritulio akademijos atstovė.

Tiesa, D. Katulienė pažymi, jog norint tapti vartininku, reikia mokėti gerai čiuožti. Taigi, pati mokykla skatina vartininko kelią rinktis būtent tuos – kurie yra itin judrūs ir puikiai čiuožia.

„Vartininko darbas reikalauja tam tikrų specifinių įgūdžių. Geriausia tokį kelią rinktis jau kelis metus palankius ledo ritulio treniruotes. Mūsų treneris visuomet atkreipia dėmesį į tuos, kurie turi šansų tapti gerais vartininkais, bet šansus ir galimybes žaisti šioje pozicijoje turi kiekvienas vaikas.

Jei vaikas išties to nori, tai kalbamės tiek su juo, tiek su jo tėvais – įvertiname lūkesčius. Būna, kad vaikas būtų tinkamesnis kitai pozicijai, bet jei vartininko darbas jam teikia daugiausiai malonumo – kodėl turėtume jam neleisti tuo džiaugtis? Labai svarbu, kad vaikai mėgautųsi tuo ką daro“, - sakė D. Katulienė.

Vartininkus ruošia latvis

Sostinės ledo ritulio akademijoje jaunuosius vartininkus ruošia specialistas iš Latvijos Dmitrijs Žabotinskijs. Šis specialistas į akademiją pakviestas neatsitikintai.

D. Žabotinskijs prieš kelerius metus kartu su Sostinės ledo ritulio akademijos įkūrėju Artūru Katuliu rungtyniavo vienoje Liepojos „Metalurgs“ (Latvija) komandoje. Vėliau vartininkas pasirinko trenerio kelią ir žaidėjų bičiulystė peraugo į bendradarbiavimą.

Kaip sako D. Katulienė, būtent D. Žabutinskijs ir kitas Liepojos mokyklos treneris Maksimas Bogdanovas padėjo padėti Sostinės ledo ritulio akademijos pamatus. 

„Mes esame šiek tiek latviško profilio ledo ritulio mokykla Lietuvoje, kadangi latviai mums tikrai padėjo“, - sakė D. Katulienė.

D. Žabotinskijs – griežtas, tačiau labai teisingas treneris, kurį tikrai vertina jaunieji Lietuvos ledo ritulininkai.

„Labai džiaugiamės, kad turime šį specialistą savo trenerių štabe. Jis yra tikras profesionalas, jį labai vertina vaikai. Vaikų mokykloje turėti atskirą trenerį tik vartininkams yra didelė prabanga, tačiau tai labai reikalingas treneris“, - kalbėjo akademijos atstovė.

Praeityje D. Žabotinskijs yra gynęs Latvijos rinktinės vartus. Šis specialistas turi daugiau nei 8 metų vaikų treniravimo patirtį.