Ši istorija nutiko naktį iš šeštadienio į sekmadienį, o jos tikimybė - mažesnė nei galimybės laimėti loterijoje. Nacionalinės ledo ritulio lygos (NHL) mače tarp "Carolina Hurricanes" ir "Toronto Maple Leafs" traumas patyrė du su komanda į Torontą (Kanada) vykę Karolinos ekipos vartininkai - pagrindinis vartų saugas Jamesas Reimeris ir jį keičiantis Petras Mrazekas.

Prieš sužibant naujai žvaigždei, "Hurricanes" antrajame kėlinyje pirmavo 3:1, bet likusias 28 žaidimo minutes, neturėjo žaidėjo, kurį galima statyti ginti vartus. Štai, kas nutiko tuomet - Zamboni mašinos, valančios ledą, vairuotojas 42-erių Dave'as Ayresas sudarė sutartį su Karolinos klubu - tokio tipo sutartis vadinasi Skubios pagalbos (angl. Emergency) kontraktu, ir stojo ginti profesionalaus NHL klubo vartų.

Pagal NHL nuostatus, toks variantas yra galimas, tačiau retai nutinkantis.

D.Ayresas per vieną akimirką tapo pasaulinio ryškumo žvaigžde. Zamboni vairuojantis, naujasis papildomas "Hurricanes" žaidėjas, nėra nutolęs nuo ledo ritulio - jis ne tik valo ledą, tačiau "Maple Leafs" dukterinės komandos "Toronto Marlies" treniruočių metu dirba kaip pagalbinis vartininkas - stovi vartuose per komandos žaidėjų apšilimą.

Matyt, tokia praktika D.Ayresui padėjo patekti į NHL istoriją - neprofesionalus ledo ritulininkas įtikinamai atstovėjo paskutinį kėlinį, kurio metu Karolinos ekipa pelnė du įvarčius ir laimėjo susitikimą rezultatu 6:3 (0:1, 4:2, 2:0), o Zamboni vairuotojas tapo pirmuoju NHL istorijoje Skubios pagalbos kontrakto vartininku, padėjusiu savo naujajai komandai iškovoti pergalę.

D.Ayresas per 28 minutes praleistas ant ledo sugavo 8 "Maple Leafs" žaidėjų mestus ritulius.

"Viskas vyko labai greitai. Ką prisimenu, man buvo pasakyta - "Eik žaisti. Nesvarbu. Gali ir dešimt praleisti", - po laimėto mačo kalbėjo rungtynių didvyris, pripažinęs, kad tokia žinutė jam leido psichologiškai atsipalaiduoti.

Nors po vartininko keitimo "Hurricanes" leido kanadiečiams priartėti, trečiajame kėlinyje Karolinos klubo žaidėjai susibūrė į kietą gynybinį kumštį.

"Tai yra pirmasis kartas mano gyvenime", - sakė beveik 20 000 žiūrovų akivaizdoje žaidęs D.Ayresas.

Kaip nutiko tokia neįtikėtina situacija? "Hurricanes" pagrindinis vartininkas J.Reimeris traumą patyrė pirmajame kėlinyje, kai susidūrė su komandos draugu gynėju Jacobu Slavinu. P.Mrazekui ledą teko palikti antrajame kėlinyje po "Maple Leafs" puolėjo Kyle'o Cliffordo smūgio.

D.Ayresas praleido Toronto klubo puolėjo Johno Tavareso mestą ritulį, taip pat jam įmušė ir Pierre'as Engvallas, tačiau netrukus jis sustabdė "Maple Leafs" žvaigždę Austiną Matthewsą.

Kaip rašo Kanados dienraštis "Toronto Sun", D.Ayresas "Maple Leafs" organizacijoje dirba aštuonerius metus, o paskutinius trejus buvo laikomas atsargoje kaip Skubios pagalbos vartininkas.

D.Ayresas į NHL istoriją pateko ir kaip vyriausias (amžiumi) vartininkas, laimėjęs savo debiutinį lygos mačą. Iki šiol rekordas priklausė 41-erių Hughui Lehmannui, 1926 m. debiutavusiam "Chicago Blackhawks" klube.

Beje, Čikagos ekipa iki šiol buvo paskutinė, kuriai teko naudotis Skubios pagalbos vartų saugo paslaugomis - 2018 m. kovo 29 dieną "Blackhawks" vartus susitikime su "Winnipeg Jets" stojo ginti 36-erių buhalteris Scottas Fosteris, ledo ritulį žaidęs "Western Michigan" universitete. Naujokas tąkart sustabdė 7 metimus iš 7, o Čikagos klubas rezultatu 6:2 šventė pergalę.

2016 m. gruodį, Naujųjų metų išvakarėse, "Carolina Hurricanes" taip pat naudojosi tokio tipo atsarginio vartininko paslaugomis - 8 sekundžių šlovė atiteko Jorge Alvesui (37 m.). Likęs žaidimo laikas nieko nesprendė, o "Hurricanes" 1:3 pralaimėjo "Tampa Bay Lightning".