Kai šiąnakt "Saint Louis Blues" ledo ritulininkai 4:1 šventė pergalę Nacionalinės ledo ritulio lygos (NHL) superfinale prieš "Boston Bruins" ir tapo 2018-2019 m. sezono nugalėtojais, o Sent Luiso komandos puolėjas Ryanas O'Reilly čiuožė atsiimti Conno Smythe'o trofėjaus (apdovanojimas skiriamas naudingiausiam NHL finalo serijos žaidėjui), retas Lietuvos sporto žinovas galėjo pagalvoti, kad galbūt prie šio Kanados talento karjeros prisidėjo ir lietuvis.

Lietuviai puikiai žino anksti iš Tėvynės išvykusių ir Nacionalinėje ledo ritulio lygoje (NHL) rungtyniavusių Dainiaus Zubraus, Dariaus Kasparaičio ir Manto Armalio pavardes. Tad, matyt, logiškiausia būtų manyti, kad šie galėjo rungtyniauti su arba prieš vieną "Saint Louis Blues" lyderių. Bet yra kiek kitaip.

2008 m. dabartiniam Lietuvos rinktinės ir "Hockey Punks" komandos puolėjui Edgarui Rybakovui atsivėrė puiki galimybė persikelti į Kanados provinciją Ontariją, kai jį tų pačių metų naujokų biržoje pirmojo rato 4-uoju šaukimu pakvietė Ontarijo ledo ritulio lygoje (OHL) žaidžiantis "Errie Otters" klubas.

OHL - nėra tiesiog vietinės reikšmės ledo ritulio lyga. Tai - daugeliui kanadiečių ir gabių užsieniečių kelio pradžia į NHL.

Kokio lygio yra OHL, galima spręsti ir apie vietinių varžybų lankomumą - į rungtynes susirenka 6000-8000 žiūrovų, tad jaunieji ledo ritulininkai dar būdami paaugliais gauna didelį spaudimą.

Būdamas 17 m. E.Rybakovas į Ontariją atvyko iš Maskvos, o geri pasirodymai tarptautiniuose turnyruose bei į jį nukrypusių skautų žvilgsniai garantavo aukštą vietą naujokų biržoje.

Apie biržoje pasirinktų žaidėjų, kurie buvo pašaukti šalimais "Hockey Punks" ledo ritulininko, gabumus ant ledo ir pajėgumą galima spręsti iš jų karjerų įrašų po 2008 m. ir žaidimo OHL ir kitose Kanados jaunimo lygose. Pirmajame dešimtuke pasirinkti Nikita Filatovas (4 metai praleisti NHL), Dmitrijus Kulikovas (11), Viačeslavas Voinovas (4), Andrėjus Loktionovas (5), Andrėjus Nestrasilis (3), Richardas Panikas (7) ne tik žaidė NHL, bet ir gynė savo šalies garbę Elitinio diviziono kovose, o vos antrajame rate 61-u numeriu pašauktas švedas Erikas Karlssonas tarp geriausių pasaulio ledo ritulininkų žaidžia jau dešimtmetį 

Taigi 2008 m. iš Trakų kilusio E.Rybakovo karjerai pakrypus į Kanadą, "Errie Otters" ekipoje jis sutiko vieną dabartinių NHL žvaigždžių - Ryaną O'Reilly, kuris po ketvirtadienio rungtynių įrašė savo pavardę į NHL istoriją, mušdamas po įvartį keturiose iš eilės NHL superfinalo rungtynėse. Tai paskutinį kartą pavyko padaryti tik ledo ritulio legendai Wayne'ui Gretzky, kai 1985 m. finale "Edmonton Oilers" kovojo prieš "Philadelphia Flyers".

Pasak E.Rybakovo, R.O'Reilly jau tada pasižymėjo aukšta darbo etika ir buvo galima numanyti, kad iš jo bus puikus ledo ritulininkas.

"Buvo, kad pralaimime rungtynes, jau nori ilsėtis. O'Reilly nesutinka, kviečia eiti sportuoti. Kanadoje veikia sporto salės, kurios dirba 24 valandos per parą. Mūsų klubas turėjo sutartį, tad Ryanas ten praleido labai daug laiko", - ledoritulys.lt pasakojo E.Rybakovas.

Vien ką byloja R.O'Reilly noras varžytis su kitais - ledo ritulininkas nuo antrųjų NHL superfinalo rungtynių žaidė su sulaužytu šonkauliu.

Pasak lietuvio, naujasis NHL čempionas, pirmą Stanley taurę "Blues" klubo istorijoje padėjęs iškovoti R.O'Reilly neįtikėtinai daug treniruodavosi. Tam įtakos turėjo ir R.O'Reilly tėvas Bryanas.

B.O'Reilly - sporto psichologas, gyvenimo mokytojas, kuris padeda atletams psichologiškai ir fiziškai pasirengti aukščiausio lygio kovoms, o komandas suburia ir išgrynina žaidėjų tikslus.

"Ryanas net treniruodavosi kitaip. Tiesiog daug ir intensyviai, pratimai buvo kitokie", - kalbėjo E.Rybakovas.

Jam teko ne kartą bendrauti tiek su NHL žvaigždės tėvu Bryanu, tiek su broliu Calu. Pastarasis irgi rungtyniavo NHL, tačiau skirtingai nei broliui Ryanui, Calui tenka dažnai keliauti iš NHL į AHL lygą ir atgal.

Kaip prisimena E.Rybakovas, R.O'Reilly ir būdamas paauglys turėjo lyderio savybes, kurias dabar naudoja žaisdamas su geriausiais pasaulio ledo ritulininkais.

"Kartą turėjome eiti į komandos susirinkimą, O'Reilly pasiūlė neskubėti. Vėlavome. Komandos susirinkime turėjo būti aptartos rungtynės, sezonas. Tuo metu ir aprangas dalino. Kaip dabar prisimenu, gavome tik tai, kas liko - gerokai per dideles, o treneris pyko", - juokėsi Lietuvos rinktinės puolėjas.

R.O'Reilly E.Rybakovas išskyrė ne tik kaip etišką atletą, bet ir kaip komandos draugą, šiltą asmenį.

"Bendravome daug, visgi žaidėme vienoje komandoje. Buvo taip, kad jis žinodavo būdų kaip nemokamai patekti į kino teatrą, tai pravesdavo. Arba kai atvykau į Kanadą, buvome paaugliai, nebuvo pinigų. Jis pakvietė į "Mcdonalds". Ryanas paskaičiavo, kad turi vos du dolerius. Aš buvau ką tik atvykęs, atsivežiau kažkiek minimaliai. Man teko pavaišinti", - dešimtmečio senumo nuotykius prisiminė E.Rybakovas.

Puolėjo teigimu, visgi bėgantys metai nutraukė ryšį tarp buvusių "Errie Otters" komandos draugų. "Prieš kelerius metus, kai O'Reilly su Kanados rinktine laimėjo pasaulio čempionatą, bendravome, jis planavo su šeima turnė po Europą. Klausė, gal kur galime susitikti. Buvo noras pasimatyti čia, Lietuvoje, bet paskutiniu momentu jam teko atšaukti kelionę. Tąkart jis liko Kanadoje", - ledoritulys.lt pasakojo dabar 28 m. žaidėjas.

Pačiam E.Rybakovui nepavyko pasiekti R.O'Reilly aukštumų. Bet kokiame profesionaliame sporte ateitį numatyti yra sunku, tad nors aukštas biržos šaukimas lietuviui pranašavo NHL ledo ritulininko karjerą, planus sujaukė kelio raiščių trauma, po kurios sekė ilgas atsistatymas.

Fragmentai iš brolių O'Reilly treniruočių režimo